Kurumsal

Hakkımızda

Anasayfa > Hakkımızda

BULGURCU VAKFI ‘HAKKIMIZDA’

Bulgurcu Vakfı kadın mühendisleri hayatın her alanında var olduğunu görmek ve onları bu yolda desteklemek üzere 18 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Kendisi de eğitim hayatında ailesini her zaman gururlandırmış başarılı bir mühendis olan Gözde Bulgurcu’nun ülkemizde daha çok kadın mühendis yetişmesine dayanan umudunu ve hayallerini gerçekleştirmeyi görev bilen vakfın hedef kitlesi Gözde gibi alanında başarılı ve bu bilinçte olan kadın mühendis adaylarıdır.

Özellikle kadın mühendislerin seçilmesinin nedeni Türkiye’de ve dünyada STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) mesleklerinde çalışan kadınların cinsiyetlerinden dolayı başka meslek gruplarında çalışan kadınlardan daha fazla ayrımcılığa maruz kalmasıdır. Bu cam tavanları yıkmak için ulaşabildiği kadar kadın mühendisi bir çatı altında toplayıp onlara eğitim hayatlarında hem maddi hem de manevi yönden destek olmayı ilke edinen Bulgurcu Vakfı, 2021 yılından itibaren 13 farklı mühendislik bölümünden 55 bursiyeri bünyesine katmıştır.

‘Gözdelerimiz’ adını verdiği bursiyerlerine geniş bir yelpazede destek vermeye çalışan vakıf; finansal desteğin ötesinde bursiyerlere, mentorluk programından psikolojik danışmanlığa, staj imkânlarından sosyal-kültürel aktivitelere, teknik gezilerden eğitim materyallerine kadar birçok alanda destek vermektedir.

Ağırlıklı olarak mühendis olmak üzere şirketlerin üst düzey yöneticilerinden oluşan 28 kişilik mentor grubunun tamamı menteelerine tamamen gönüllülük esasıyla yaklaşıp Gözdelerimize iş hayatında güçlü, umutlu ve donanımlı bir nitelik kazandırmaktadır.

Bursiyerlerin potansiyellerini etkin ve yetkin bir şekilde kullanmasının ülkenin geleceğine olacak katkısını göz önünde tutan Bulgurcu Vakfı, ‘Geleceğin Bizde’ programı kapsamında öğrencilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda, eğitim hayatlarını olumsuz etkilemeyecek aksine olumlu bir şekilde katkıda bulunacak olan yarı zamanlı iş imkânları sağlamaktadır.

Ayakları yere sağlam basan, başarılı, çağdaş ve bilinçli kadın mühendisler yetiştirmek üzere yola çıkan vakıf bünyesine yeni ‘Gözdeler’ katmaya devam etmektedir.

Scroll to Top